Gıda ve İçecek Sektöründe Paketleme

Teknoloji ve küresel yapı değişiklği, İnsan’ı da sürekli araştırma yapmasına ve gelişmesine sebep oluyor.Bir gün öncesi bile, gerek teknoloji gerekse yaşam biçimi anlamında uzak tarih olarak değerlendirilyor.Yeni dünya düzeni ne de İnsan ayak uydurmak zorunda kalıyor.Alışkanlıklarından da hızlıca uzaklaşıyor, her yeni gün yeni bir yaşam biçimi belirlemesine sebep oluyor.Zaman’ı en kıymetli argüman olduğunun düşüncesi İnsan’ları daha hızlı ve pratik yaşam sürmesine sebep oluyor.
Yüzyılımızda, gıda ve içecek sektöründeki nüfus artışı ve buna bağlı olarak artan tüketim, yükselen yaşam standartları ve buna bağlı olarak tüketim alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, ambalaj sektöründe hızlı bir gelişmeyi beraberinde getiriyor.
Uzun yıllar deneyimlediğimiz Gıda ve İçecek sektöründe paketleme, gıda hijyeni, gıda transferleri konusunda uzman ekibimiz ile sektöre yeni bir dinamik getirme düşüncesi, daha kaliteli daha ucuz ve daha ulaşılabilir olma misyonu ile hizmet vermekteyiz.

* PVC STRETCH FİLM
Tüm taze gıdaların ambalajlanması amacıyla kullanılmak üzere üretilmiştir.
* PE POLİETİLEN STRETCH FİLM
Tüm ürün transferleinde sevk olan ürülerinizin güvenliğini korumak amacıyla üretilmiştir.
* PE POLİETİLEN SHIRING NAYLONU
Tüm şişelenmiş ve dolum yapılan tesislerde kullanılmak amacıyla üretilmiştir.
* PE POLİETİLEN BALONLU NAYLON
Tüm sevk olacak ürünlerinizin çizlime ve zarar görmemesi amacıyla üretilmiştir

Ambalajın Tarihi

Dünya’da ilk Ambalajlamalar yaprak gibi doğal malzemelerle başlamıştır. 1900’lü yılların başında ise plastiğin keşfedilmesiyle birlikte kâğıt ambalajın yerini alacak ambalaj malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Plastiklerin ambalaj uygulamalarında kullanılması genel olarak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başlanmıştır. Polietilen savaş yıllarında çok miktarda üretilmiş ve savaştan hemen sonra piyasada kolayca bulunan bir malzeme haline gelmiştir. Başlangıçta ekmek ambalajlarında kullanılan yağlı kâğıdın yerini almıştır. Plastik ambalajın sektöründeki büyümesi 1970’li yıllardan bu yana hız kazanmıştır. Plastik ambalaj sektörünün vazgeçilmezi ve tüm sektörlerin kullanmakta olduğu Streç Film ise ülkemizde 90’lı yılların başında üretilmeye başlanmış ve günümüz teknolojisi ve şartları ile daha önceleri kullanılan malzemeler yerlerini, artık kullanımı daha uygun ve ekonomik olan plastik ( Streç Film ) ve cam gibi malzemelere bırakmıştır.

Plastik ambalaj petrol rafinelerinden çıkan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesi ile elde edilir. Dünya’da üretilen toplam petrolün sadece % 4’ü plastik üretimi için kullanılmaktadır. Plastik üretiminde kullanılan bu % 4 oranının ise sadece % 3’ü plastik ambalaj üretiminde kullanılmaktadır. Plastikler ( Streç Filmler ) hem daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebileceği için, hem de şekil verme kolaylığından dolayı sektörde daha da tercih edilebilir bir hale gelmiştir.

Depolamada Nelere Dikkat Edilmeli?

İşletmenizin bir deposu varsa, bu tesisin tedarik zincirinin önemli bir parçası olduğunun farkındasınız demektir. Kötü yönetilen bir depo zincirdeki zayıf bir bağlantıdan çok daha fazlasını ifade eder, zira verimsiz depo yönetimi sonucunda satışlarınız ve karınız negatif olarak etkilenebilir.

Optimum stok seviyelerini koruyun

Deponuzda fazla stok bulundurmak maliyetleri arttırırken, stok noksanlığı sebebiyle sipariş yükümlülüklerinizi yerine getirememek ise karlılığınızı düşürebilir. Stok ve iadelerin hatasız ve etkin bir şekilde tutulması depo yönetimini geliştirmekle beraber tüm olasılıklar için hazırlıklı olmanızı sağlar. Depo yönetim sistemi kullanarak stok seviyenizi her an kolaylıkla optimize edebilir, insan kaynaklı hataların önüne geçebilirsiniz.

Depo alanınızın kat planını yeniden düzenleyin

Depo düzenini ihtiyaçlara göre değiştirmek ve işleyişi daha etkili hale getirmek kanıtlanmış bir stratejidir. Ürün arzı ve talebi sürekli değiştiğinden, iş modelinize uygun depolama planlarını denemek daha verimli bir düzen oluşturabilir. Depo ile ilgili tüm düzenlemeler, tedarik zincirinin bir bütün olarak iyi çalışması için verimli bir şekilde yapılmalıdır.

Stok Takibi

Stok Takibi Hakkında Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenler
Eldeki verilerin geçmişe ve geleceğe dönük şekilde değerlendirilmesini ifade eden stok takibi, her işletme için sürdürülebilirlik açısından en önemli iş kalemlerinden biri. Bu rehber yazımızda, stok takibinde dikkat etmeniz gereken hususları inceliyoruz. Bir işletmenin başarıyla büyümesi için en önemli detaylardan biri, işletmenin kendi içerisindeki düzenini oturtmasıdır. İşletmenin, akışını sorunsuz bir şekilde sağlayabilmesi ve düzenli bir […]

Varlıkların hareketlerini ve depolanmalarını kontrol edin

Stok seviyelerinin doğru bir şekilde detaylandırılması ve siparişlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi sadece hem depolamanın hem de hareketin sıkı bir şekilde kontrol edildiği durumlarda gerçekleşebilir. Etkin depo yönetim sistemi kullanımı ile kar marjlarınızı ciddi oranda büyütebilirsiniz.
Mümkün olan her yerde otomasyondan yararlanın

İyi bir depo yönetim yazılımına ek olarak barkod, radyo frekansı ile tanımlama (RFID), yakın saha iletişimi (NFC) vb. sistemlerden faydalanabilirsiniz. Envanter yapınıza en uygun olan otomasyon teknolojisi, varlıkların sayım ve lokasyon bilgilerine daha doğru şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.
Döngüleri planlayın

Envanter yönetiminde başarılı olmak için bir döngü sayma programı uygulamalısınız. Bunu yapmak için öncelikle bazı faktörlerin üzerinden geçelim:

Sayım sıklığı: Çalışanlarınız senede kaç sayım yapabilir? Döngü sayımının üretim, teslim alma ve teslim süreçleri üzerindeki etkileri nelerdir?

Sayım stratejisi: Sayma sıklığınızı öğrendikten sonra, envanteri hangi bölümlere ayırarak sayabileceğinizi planlayabilirsiniz. Varlıkların konum veya kategorisi mi yoksa ürün veya değere göre mi?

Sayım sorumlusu: Döngü sayma sistemini yürütmekten sorumlu olacak güvenilir bir çalışan bulun.