Ambalaj, Ambalaj Sektörü, Blog, İzmir Streç Film

Gıda Güvenliğinde Ambalaj

“Bir bebek nasıl kundak ile dış etkilere karşı korunuyorsa, gıdanın da muhafaza tekniği açısından ambalajlı olması gıda güvenliği için en vazgeçilmez kriterdir ” diyen TÜGİS Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık gıda güvenliğinde ambalajın önemine dikkat çeken açıklamamalrda bulundu.

Nevzat Artık, vatandaşın doğru bildiği yanlış bilgilere açıklık getirdi.Ambalajın içine konulan ürünü en temiz ve güvenilir koşullarda koruyup tüketiciye ulaşmasını sağlayan, depolanmasını ve taşınmasını kolaylaştıran bir malzeme olduğunu söyledi.Bir bebeği nasıl kundağı dış etkenlere karşı koruyorsa, gıdanın muhafaza tekniği açısından ambalajlı olması gıda güvenliği açısından vazgeçilmezdir.En basit haliyle içine konulan ürünün pazarlama faaliyetlerini kolaylaştırıp, tüketiciyi bilgilendiren, metal, kağıt, karton, cam, teneke, plastik ve ahşaptan yapılan sargı ve kaplamalara ambalaj diyoruz.Böylece gıda ürünlerinin ambalajlanması tehlike oluşturan faktörlerin elendiği, dolayısıyla tüketicinin sofrasına kadar özelliklerinin bozulmadan ulaşmasını sağlayan vazgeçilmez bir uygulamadır.

Tüketiciler alışveriş noktalarını ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri her zaman ürünün ambalajı oluyor ve ambalajın kalitesi hakkında bilgi veriyor.Günümüzde tüketiciler geçmişe göre ürünün güvenli olup hijyenik şartlarda üretilmiş olmasına daha fazla dikkat ediyor.Ambalaj tercihte önemli bir etken.Ayrıca ambalaj üzerindeki bilgiler tüketiciye eksiksiz ve doğru aktarılması zorunluluğu kaçınılmaz.

Ambalaj gıdayı koruma yanında bir iletişim aracı ve yaşam biçiminin bir uzantısı.Aynı zamanda sessiz bir satış elemanı olarak ürünü pazarlamakta saış sonrasında ise kullanım yararı sağlıyor.Uzakdoğu bölgesinden alınan mutfak malzemelerinin ve üreticisi bilinmeyen ve nerede üretildiği belli olmayan ürünlerin alınmamasını öneren Artık, PVC kullanımı gelişmiş ülkelerin çoğunda gıda ambalajmasında ve kap üretiminde kullanılmıyor.

Gıda işleme ve ardından ambalajlamayla gıdanın doğallığı bozulmaz işleme sırasında posa, çöp, yaprak, kavuz, kepek gibi uygun olmayan kısımların ayrıldığını söyleyen Artık, ambalajın amacını gıdaların az bulunduğu zamandan bulunmadığı zamana kadar gıdayı muhafaza ederek tutmaktır der.Örneğin haziran ve temmuzda taze olan vişne, konserve ve dondurulmuş olarak yılın her ayında ulaşılabilir olmaktadır.

Son yayınlananlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir