Ambalaj, Ambalaj Sektörü, Blog

Tüketici Ambalajlarda Ne Arıyor?

Üzerine gidip geliştirebildikleri her konuda kendilerini zorlayan markalar tüketi sadakatinde de gidecekleri çok yol olduğunu düşünüyor.Markalar sürdürülebilirlik konusunda da kendini gelitirmek istediği için tüketiciye temas eden etikleşim sağlayan ambalajlara yöneliyor.

Markalar ambalaj değişikliği ile seçilen taraf olmayı hedeflerken peki ambalajın tasarımı ile ilgili tüketicinin beklentileri neler? Euromonitor’ün 2022 yılında 32 bin katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göe Latin-Kuzey Amerike ve Avrupa’da tüketicilerin sadece %10’u plastiğin çevre için sürdürülebilir olduğuna inandığını söyledi.Orta Doğu/Afrika ve Asya Pasifik çoğrafyalarıda dahil olmak üzere tüm tüketim bölgelerinde plastik ambalajlar sürdürülebilir ürünler arasında yer almadı.

Son yıllara çevresel felaketlerin artmasıyla beraber toplumda çevre duyarlılığı ve hassasiyeti arttı.İklim krizinin daha fazla görünür ve hissedilir olması insanların bu olumsuz etkiyi tersine çevirecek girişlere daha sıcak bakmasına veya en azında yapabilecekleri seçimleri çevrelerine zarar vermeyecek şekilde yapmalarına yol açtı.Rapora göre çevre için daha iyi etkileri olacağı düşünülen geri dönüşebilen materyeller, biyolojik olarak çözünen kağıt ambalajlar ilk sıralarda yer alıyor.

Araştırmada sorulan sorulardan biride ”Çerveyi olumlu yönde etkileyecek ve daha sürdürülebilir yaşamak için ne yaparsınız?” sorusu oldu.Soruya katılımcıların %56’sı plastik kullanımını azalttıklarını belirtirken bu cevap ambalajda sürdürülebilirlik tercihinin açıkça ön plana çıktığının göstergesi.Araştırmadan çıkan sonuçlar bize gösteriyorki tüm bölgelerde tüketiciler çevreye önem veriyor.Araştırma ile paralel olarak markalarında bu hassasiyete duyarsız kalması imkansız.

Sonuç olarak sürdürülebilir ambalajlara geçiş bazı noktalarda zaman alsada kaçınılmaz bir gereklilik olarak önümüzde duruyor ve tüketiciler bu hassasiyete kayıtsız kalmayan markaları tercih etmeye başladı bile.

Son yayınlananlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir