Ambalaj, Ambalaj Sektörü, Blog, Geri Dönüşüm, İzmir Streç Film, Kağıt Ambalaj, Karton Ambalaj

Doğru Ambalaj ve Poşet Seçimi Nasıl Yapılır?

Neden aldığımız tüm ürünler neredeyse ambalajlı veya bir poşet içerisinde bize teslim ediliyor? Bu durumun en önemli nedeni ürünün tüketiciye güvenli bir şekilde teslim etme isteği veya ürününü korunması diğer neden ise reklam amaçlıdır.İyi bir taarıma sahip ambalaj ve poşet kullanımı sattığınız ürün aracılığıyla tüketici ile konuşur.Üzerinde logo ve sloganınızın olmadığı ambalaj veya poşetler sizi ne kadar temsil edebilir.Standart bir ambalaj veya poşet şirketinizi ve tüketicinin marka algısını nasıl etkiler?

Tüm bu sorulara ve doğru ambalaj kullanımı konusundaki püf noktalara bu yazımızda yanıt arayacağız.Tüketici ve işletme arasında ilk temas ambalaj ile olur.Tüketici içindeki üründen önce ambalajı ve sizin kimliğinizi görür.Bu nedenle ürünlerinizin kalitesi kadar ambalajlarıda çok önemlidir.Ambalajlarınızın tasarımı aşamasında mutlaka profesyonel tasarımcılardan yardım alın ve bu konu üzerinde ayrıntılı olarak düşünün, zaman harcayın.

Doğal olarak tasarım deyince ambalajın bütçesini düşünmek ve ürünün fiyatını minimum oranda etkileyecek bir bütçe ile hareket etmek önemli olacaktır.Son zamanlarda plastik ambalajlar yerine daha çevreci ve geri dönüştürülebilir ürünler tüketicilerin tercihi olmaktadır.Genel bütçeden ödün vermeden çevreci ve basit tasarımlı bir ambalaj bizce en ideal çözüm olacaktır.Zira karışık üretim süreçlerine sahip ambalj ve poşetler bütçenizi aşmanıza ve ürün fiyatı üzerinde ek ücrete sebep olacaktır.

Ambalaj tasarım ve üretim sürecinde dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta rakiplerin ambalajlarını iyi analiz edilmesi.Moder veya klasik ambalaj mı tercih ediliyor, çevreci ambalajlar mı popüler? tüm bu hususlar değerlendirildikten sonra fark yaratabileceğiniz tasarımlar ve ambalaj malzemeleri üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.Bu aşamada mutlaka profesyonellerle özellikle ambalaj tasarımı konusunda tecrübeli iş ortaklarıyla çalışmalı ve görüşler almalısınız.Profesyonellerle çalışmak size zaman kazandıracaktır.

Ambalajınızı seçerken seçerken dikkat emeniz gereken husuları kısaca sıramlamak gerekirse ilk sırası şüphesiz dayanıklılık alacaktır.Dayanıklılık ambalajın ilk üretilim amacıdır ve ürününüzü satıcıya ve son kullanıcıya ulaştırmada size fayda sağlayacaktır.Dayanıksız ve ürüne zarar veren bir ambalaj sizi ticari açıdan zarara uğratacaktır.

Dayanıklılık yanında ürünün kullanımını kolaylaştıracak tasarım husularıda tüketicinin ürünü kullanırken zorluk yaşamanı engelliyecek dolayısıyla iyi bir deneyim yaşamasına neden olacaktır.Dayanıklı bir ambalajınız var ama tüketici ürüne ulaşmaya çalışırken dakikalar harcıyorsa ve çoğu zaman ürüne ambalaj nedeniyle ulaşamıyorsa o ambalaj faydadan çok markanıza zarar verecektir.

Ambalajınız dayanıklı, kolay kullanılır ama üzerinde bir mesaj veya sizi anlatan bir slogan yoksa eksik demektir.Ürünün içinde bulunduğu ambalajın renkleri, üzerindeki metinler, görseller sizi diğer ürünlerden ayırır ve fark edilmenizi sağlar.Fark edilme sürekli hale geldiğinde ise tüketici sizi görsel hafızası ile bulur ve satın alır.

Tüm bu hususlara dikkat edildiği taktirde zamanla ürününüz marka ile bütünlecek ve tercih edilen bir marka haline alacaksınız.

 

Son yayınlananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir